W chwili obecnej świat powoli przestaje palić tytoń. Modę na niepalenie zapoczątkowała Ameryka i na szczęście dociera ona także do Polski. W końcu każdy z nas chciałby być akceptowany społecznie, modny, ale również zdrowy.
Skład tytoniowego dymu:
Dym tytoniowy to prawie 4000 chemicznych związków, oto niektóre z nich:
- aceton- rozpuszczalnik, potrafi rozpuścić tkankę łączną;
- arsen- będący popularna trutką na szczury,
- butan- stosowany do produkcji benzyny;
- chlorek winylu- stosowany w produkcji plastiku;
- ciała smołowate- powodują u człowieka nowotwory złośliwe;
- cyjanowodór- inaczej zwany kwasem pruskim, był stosowany przez hitlerowców do ludobójstwa (komory gazowe);
- formaldehyd- używany w konserwacji biologicznych preparatów;
- kadm- metal silnie trujący;
- nikotyna- ma działanie obkurczające na ścianę naczyń krwionośnych, powoduje podwyższenie ciśnienia krwi; odpowiada za przyspieszenie bicia serca oraz zaburzenie jego rytmu; negatywnie wpływa na p53, gen powstrzymujący niekontrolowany rozwój komórkowy (hamujący powstawanie nowotworów);
- polon- radioaktywny pierwiastek;
- tlenek węgla- inaczej czad, powoduje zmniejszenie zawartości tlenu krążącego we krwi, przez co dochodzi do utrudnienia pracy serca, jak i problemów w rozprowadzeniu tlenu po różnych częściach i narządach organizmu ludzkiego; jest związkiem będącym bezpośrednią przyczyną zgonu wielu osób podczas pożarów.
Jakie choroby grożą palaczom:
Choroby układu krążenia:- zawał serca,
- udar mózgu,
- choroba niedokrwienna kończyn dolnych.
Choroba zakrzepowo-zatorowa
Nowotwory złośliwe:
- nowotwór płuc,
- nowotwór jamy ustnej,
- nowotwór gardła,
- nowotwór krtani,
- nowotwór przełyku,
- nowotwór trzustki,
- nowotwór pęcherza moczowego
- nowotwór nerek.
Infekcje górnej części dróg oddechowych
Choroba wrzodowa (żołądek, dwunastnica)
Przepuklina jelitowa
Zmniejszona potencja seksualna oraz płodność
Twarz nikotynowa
Katarakta
Narażonymi na chorobę narządami palacza są:
- płuca;
- tarczyca;
- serce;
- mózg;
- jelita;
- żołądek;
- trzustka;
- nerki.
Skutki palenia tytoniu w okresie ciąży:
Paląca papierosy kobieta ciężarna sprawia, że rozwijającemu się dziecku nie zostaje dostarczona wystarczająca ilość niezbędnego do właściwego rozwoju i wzrostu tlenu. Rozwijające się w łonie palącej matki dziecko zmuszone jest do kontaktu z czteroma tysiącami zawartych w papierosowym dymie chemicznych substancji, w tym aż czterdziestoma rakotwórczymi. Takie dzieci rodzą się dużo mniejsze, a także są znacznie bardziej podatne na różne choroby w wieku niemowlęcym i dziecięcym. W trakcie trwania ciąży zwiększa się znacząco ryzyko komplikacji i powikłań (samoistne poronienie, przedwczesny poród, przodujące łożysko). Szczególnie fatalne dla rozwoju płodu jest palenie w trakcie ostatnich dwóch miesięcy ciąży. Po urodzeniu narażone na wdychanie dymu tytoniowego niemowlęta dużo częściej cierpią w powodu poważnych chorób układu oddechowego, astmy oskrzelowej, białaczki, zapalenia ucha środkowego.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńZ tego co wynika i to w sumie nie od dziś wiadomo, ale palenie papierosów nie przynosi żadnych pozytywnych korzyści. Lepiej jak najszybciej przestać palić i pozbyć się tego nałogu ze swojego życia. Ja tak zrobiłem około 3 lat temu dzięki metodzie https://allencarr.pl/ która uratowała mnie od zgubnego palenia papierosów. Każdy moment jest dobry an to, aby uwolnić się od nikotyny.
OdpowiedzUsuń